Rezerwuj teraz

Opera Wrocławska

Tradycje operowe we Wrocławiu sięgają pierwszej połowy XVII stulecia. Już od roku 1627 miejscowy Ballhaus (Dom Zabaw) przy dzisiejszej ulicy Wita Stwosza, odwiedzały wędrowne zespoły, zapoznając publiczność z nowinkami teatralnymi i operowymi.

Dodatkowe informacje

W 1755 roku, u zbiegu dzisiejszych ulic Oławskiej i Piotra Skargi, wybudowany został nowy teatr (Kalten Asche), który służył miastu do roku 1841. W grudniu tego samego roku placówka otrzymała oficjalną nazwę Teatru Królewskiego we Wrocławiu.

Zwieńczeniem ambicji mieszkańców dynamicznie rozwijającego się miasta było otwarcie w 1841 roku nowego, okazałego gmachu teatru utrzymanego w klasycystycznym stylu według projektu Carla Ferdinanda Langhansa z niezwykle nowoczesną, jak na owe czasy, sceną i widownią na około 1600 miejsc. Poza przerwami spowodowanymi dwoma pożarami (w 1865 i 1871 roku) wrocławski teatr operowy prowadził regularną działalność do roku 1944, osiągając pozycję jednej z czołowych scen niemieckich.

Powojenne dzieje polskiej sceny operowej we Wrocławiu rozpoczęło 8 września 1945 roku przedstawienie Halki Stanisława Moniuszki. Od tamtej pory odbyło się blisko 260 premier, wystawiono 175 dzieł, w tym 59 polskich. Po remoncie Opery w 2005 roku jest co oglądać. Sala widowiskowa przyciąga wzrok złotem i purpurą. Opera Wrocławska prowadzona przez ostatnich kilkanaście lat przez Profesor Ewę Michnik, zasłynęła nie tylko udanymi premierami na własnej scenie, ale stała się sławna w Polsce i na świecie dzięki superwidowiskom, granymi w gigantycznych dekoracjach dla wielotysięcznej widowni, między innymi, w Hali Stulecia.


Strona internetowa: http://www.opera.wroclaw.pl/Galeria

© Autorzy zdjęć visitWroclaw.eu

≪ Powrót